Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote in gr_czernowitz,
Андрій Бондаренко
andy_travelua
gr_czernowitz

Розтоки (частина 2)

Сьогодні продовжу розповідати про Ростоки. Про ті ж самі Розтоки, що й вчора, але, водночас, зовсім інші. А ще розповім про природне диво Буковинських Карпат – каскад Смугарівських водоспадів.Розтоки, як і більшість гуцульських сіл, розкидані по довколишніх горах на багато кілометрів. Крім центральної вулиці – шосе, що веде з Вижниці до Путили, на якій розташовані основні цікавинки села, Розтоки складаються з декількох хуторів, до яких добратися не можна навіть трактором.


Давайте спробуємо дістатися хутора Бедіїв, «дорога» на якого починається про в’їзді до Розтік з боку Підзахаричів. Щоб потрапити до Бедієва, треба звернути з шосе ліворуч (бо праворуч – Черемош) перед містком через річку Смугарів біля знаку:
Метрів 200 ще буде дорога, по якій більш-менш можна рухатися автівкою:
Далі буде трохи гірше. Але, трактор проїде. А може й джип :)
Але приємно те, що до справжнього природного дива Ростік – Смугарівських водоспадів, йти недалеко.
Отже Смугарівські (або Буковинські) водоспади – це ландшафтний заказник місцевого значення, який має площу 38,5 гектарів і належить Розтоківському лісництву Карпатського спец лісгоспу. На двокілометровому шляху Смугарова розташувалося відразу сім водоспадів, що є унікальним для Карпатського регіону.
Перший водоспад, що зустрічається на нашому шляху, має назву Ковбер, на честь колишнього власника цих місць. Поруч з водоспадом у 30-х роках минулого століття була збудована бетонна стінка для забору води для водяного млина, що належав Кобверові. Висота складає 3,5 метра і є нижчою за його ширину.
Другий водоспад – Сич висотою 10,5 метрів знаходиться за 20 метрів вище першого на першій лівій притоці, який утворює при впадінні до Смугаров ущелину. Це водоспад вертикального типу, а таку назву від отримав завдяки «сичанню» його води.
Наступний водоспад під назвою Нижній Гук є каскадним і складається з декількох «сходинок». Розташований на другій лівій притоці, загальна висота його складає 9 метрів.
Приблизно через кілометр знаходиться четвертий невеликий водоспад – Ворота. Він має 3,5 метри висоти і дійсно нагадує своєю формою ворота.
П’ятий водоспад має назву Середній Гук і знаходиться через 250 метрів від Ворот. Від є трьохкаскадним, вертикальним і має загальну висоту 10,5 метрів.
Найбільшим і найгарнішим водоспадом є шостий – Великий Гук. Його висота – 19 метрів. Останній водоспад – Вишній Гук є також вертикальним, його висота становить 5 метрів.

Всі водоспади, нажаль, побачити дуже складно. По-перше, потрібний провідник, а по друге – добра погода. З першим мені не повезло, а з другим – так взагалі. До цього пройшла злива, порозмивало усі береги, усі підступи до водоспадів. Тому мені довелося побачити лише деякі з них.
Плесо, утворене одним з водоспадів:


Притоки Смугарова зі своїми міні-водоспадиками:


До хутора Бедіїв скрізь водоспади веде дуже погана дорога. Навіть людині тут складно пройти. Мої джинси були по коліно в муляці.
Дуже скоро «дорога» переходить у стежинку, яка періодично перекривається огорожами садиб місцевих мешканців:
Але, краєвиди навколо заворожують. Ось вона, СПРАВЖНЯ, не намальована Гуцульщина!
А ось і відрізаний від зовнішнього світу присілок Бедіїв: 
 
Tags: bukovina
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments