grafvoron1 (grafvoron1) wrote in gr_czernowitz,
grafvoron1
grafvoron1
gr_czernowitz

МАРТА, ЯКА НЕ ХОТІЛА ЖЕРТВ

 

Березень 26, 2010 | Автор: 

735Чернівчанка Марта видала свій перший роман, коли їй виповнилося 86 років. Але на цьому не зупинилася. Потім було ще два. Мало хто стає письменником, коли виповнюється навіть не вісімдесят, а вісімдесят п’ять. Мені приємно думати про те, що коли ця літня дама прокидалася вранці, то із зчервонілими від азарту щоками кидалася до письмового столу. Не знаю, чи так воно було, але без азарту роману не напишеш.

У Чернівцях про неї мало хто знає.  З тих, кого опитав, – ніхто. В бібліотеці нема жодної статті про  Марту Блюм. Та що в бібліотеці, навіть всезнаючий Гугл не дає жодного посилання українською чи російською мовою. А вона писала саме про Чернівці.
У більшості тих непобачених нами чернівчан, що потихеньку залишили свої домівки у сорокових, були дивні стосунки з Господом. Вони хотіли відповіді: навіщо їх було вбивати, виганяти з рідної домівки, показувати, що доля, яку вони старанно будували, – сірник, що легко зламати, спалити, викинути. Навіщо вселенський коловорот знищив та викинув симпатичних, принаймні на теперішній погляд, людей?  Чернівчанин Целан писав: «Молися, Господи, ми йдемо до Тебе». У них дійсно було питання до Нього. Питання, на яке вони жадали відповіді. Марта написала і про той біль, але перемішала його з солодощами любові в прекрасних міських ландшафтах. Прочитавши роман, розумієш, ми всюди можемо вішати меморіальні дошки такого змісту: на цьому розі розпочалася вічна любов. Чернівецькі кам’яниці схожі на дерева Будди: то тут, то там на когось та зійшло осяяння. В Україні нема медіумів, інакше вони натовпами їхали б до Чернівців – об’їдатися флюїдами. Тут цього добра як у гуртовні.
http://grafvoron1.livejournal.com/
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments