Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote in gr_czernowitz,
Андрій Бондаренко
andy_travelua
gr_czernowitz

Товтри

Село ТОВТРИ (1,9 тис. мешканців) розташоване в декількох кілометрах на північ від райцентру Заставна. Вперше згадуються у 1551 році у торговельному документі, як вже розвинене буковинське поселення. У 1868 році у селі закладено фундамент культурно-освітнього товариства «Руська бесіда», метою якого була просвіта українського народу на Буковині та допомога бідним учням народних шкіл. На одному з весіль у будинку отця Миколи Драчинського з ініціативою щодо створення товариства виступив архідиякон Теоктист Дронь, який відвідуючи буковинські села, збирав підписи та заохочував місцевих священиків об’єднуватися у боротьбі за спільну мету. Початок цієї доброї справи благословив отець Василь Продан, а тодішній буковинський єпископ Євген Гакман сприяв діяльності новоствореного українського товариства.

  Панорама клікабельна!
«Руська бесіда» проіснувала понад 70 років і зіграла важливу роль у духовному та культурному відроджені буковинських русинів-українців. Саме завдяки «Руській бесіді» в останні десятиліття перебування Буковини у складі Австро-Угорщини в регіоні виховувалося нове освічене покоління українців, що отримували навчання в українських школах, відкривалися українські читальні, друкувалася література рідною мовою, створювалися хорові, музичні, драматичні та танцювальні колективи, з’являлися патріотичні об’єднання молоді і студентів. З діяльністю товариства пов’язані таки видатні особистості, як буковинський політичний діяч Стефан Смаль-Стоцький, «буковинський кобзар» Юрій Федькович, збиральник народного фольклору Сидір Воробкевич, письменниця Євгенія Ярошинська.


Прямо в селі розташоване заповідне урочище Товтрівська стінка – правий борт мальовничої каньйоноподібної долини із стрімкими урвищними кам’янистими схилами, витягненими з південного сходу на північний захід уздовж падіння рівня дна долини на території села. Довжина об’єкту, в межах якого створено загальнодержавний заказник – 1550 метрів при ширині 50 – 100 метрів і висоті стінки у 30 – 45 метрів. Упродовж стінки в місцях відслонення монолітів є декілька гротів довжиною до 5 – 10 метрів. По днищу стінки та долини вибиваються на поверхню чисельні карстові джерела. На території заказника проростають окремі види флори, занесені до Європейського червоного списку: лишиця дністровська, зіновать біла, тонконіг різнобарвний, ковила волосиста. Стінка має цінність, як об’єкт демонстрації карстових процесів у декількох стадіях.


З архітектурних цікавинок у Товтрах варто оглянути водонапірну башту «Лозерватор», побудовану у 1900 році, яка використовується і в даний час, та Свято-Успенську церкву, збудовану у 1887 році. Колись в селі була й дерев’яна церква, спалена татарами під час набігів на село. Сьогодні на її місці, на старому цвинтарі, стоїть капличка.Стара будівля з контрфорсами:
Пам’ятник мешканцям села, що померли на чужині:


Хатки тут колоритні, буковинські:
Товтрівська стінка підступає під самі будинки:


 

Tags: bukovina
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment