Андрій Бондаренко (andy_travelua) wrote in gr_czernowitz,
Андрій Бондаренко
andy_travelua
gr_czernowitz

Лунка

ЛУНКА (Герцаївський район, 0,6 тис. мешканців) знаходиться на березі Прута між райцентрами Герца і Новоселиця. Село – справжня знахідка для любителів сакральної архітектури: на території Лунківської сільської ради, яка включає в себе села Лунку, Великосілля та Могилівку, розташовані відразу 6 храмів. Серед них – другий за віком мурований храм Буковини (про нього – в наступній розповіді), два старих храми молдавського-буковинського типу, одна «хатня» дерев’яна церква, гламурний молитовний будинок та цікава сучасна церква, яку ви бачите нижче.
 


Отже, якщо ви їдете від Герци, то в центрі Лунки вертаєте праворуч. Якщо ж з Новоселиці – відповідно ліворуч. Перша церква незабаром з’явиться з лівого боку дороги. Це – типовий для буковинсько-молдавської архітектури триконховий без купольний храм з восьмигранною баштоподібною дзвіницею над бабинцем. Щось подібне ми вже бачили у Малій Буді. Джерела інформації про церкву відсутні. Її немає ні в державному, ні в місцевому реєстрі пам’яток. Можна допустити, що храм походить з кінця XVIII – початку ХІХ століття. Судячи з намісної ікони, присвячений Св.Параскеві.


Хрест на подвір’ї:


Незабаром головна дорога повертає праворуч. Їдемо нею, нікуди не звертаючи. Наприкінці села за великим будинком культури у сквері побачимо симпатичну одноповерхову будівлю колишньої примарії. Сьогодні тут – сільська рада. Якщо будете мати складнощі із пошуками того чи іншого храму, тут вам обов’язково допоможуть.
Повертаємося назад на головну дорогу. Лунка поступово переходить в Великосілля (0,9 тис мешканців). Всі три храми села знайти доволі просто: усі вони знаходиться на головні вулиці з правого боку дороги. Першою перед нами з’явиться дерев’яна церква «хатнього» типу. Церква Різдва побудована у 1767 році Михаїлом Холбаном і на відміну від інших храмів Лунки та Великосілля є архітектурною пам’яткою.
Дзвіниця і табличка на храмі:


Трохи далів – фіолетовий молитовний будинок. Ніколи не думав, що бувають румуни-протестанти.


В самому кінці села на цвинтарі стоїть мініатюрний храм з скатним дахом, в якому над навою височіє маленький восьмигранний купол. При першому погляді створюється враження, що він «кручений», подібно до куполів Миколаївської «п’яної» церкви у Чернівцях. Але якщо уважно придивитися, то стає зрозумілим, що купол прямий, а ілюзію його «скрученості» створюють маленькі віконця, які вирізані під кутом. Над бабинцем побудовано дзвіницю, таку ж мініатюрну, як купол над навою. Храм Різдва збудовано у 1990 – 1992 роках.
 
Tags: bukovina, research journey
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 10 comments