v_p_staryk (v_p_staryk) wrote in gr_czernowitz,
v_p_staryk
v_p_staryk
gr_czernowitz

Що означає цей знак

Власник виставленої нижче таблички a_ingwar пояснив її зміст так:
"До війни було страхове товариство "Дністер" і цей знак прикручувався в будинках, які застрахувалися у ньому. Саме цей знак було прикручено у старій хаті під солом"яною стріхою, яку розібрали".
Оскільки в коментарях певного аноніма містяться цілком абсурдні і безпідставні твердження про буцімто виключно галицьку природу цього предмету, який, на думку аноніма, немає ніякого відношення до Буковини і Чернівців, смію зазначити протилежне:
Буковинці, і чернівчани зокрема, аж до кінця І Світової війни були активними клієнтами товариства взаємних обеспечень "Дністер", а в кожному номері чернівецької газети "Буковина" друкувалися рекламні оголошення "Дністра".І ще один мистецько-архітектурний зв'язок поєднує товариство "Дністер" з Чернівцями. Один з найвизначніших українських архітекторів епохи модерну Іван Левинський (1851-1919), котрий спорудив у Львові імпозантний будинок "Дністра" навпроти так званої "Волоської" церкви,є також автором найгарнішої вілли на вулиці Федьковича в Чернівцях (тепер №27, колись Gartengasse №25). Збудована для родини українського греко-католицького священика і педагога Михайла Сімовича вілла була осідком українського культурного життя в Чернівцях майже пів століття. Після смерті М. Сімовича аж до 1940 року в ній мешкала його дочка Марія та зять Роман Ясеницький, визначний громадський діяч, голова товариства "Українська Школа". Для порівняння нижче подано фотографії двох творінь Івана Левинського - знаменитої, хоча й досі анонімної чернівецької вілли на вулиці Федьковича (ліворуч) і сучасної їй не менш знаменитої львівської вілли на вулиці Коновальця, 71 (праворуч).На чудом збереженій фотографії, датованій 18 липня 1934 року, бачимо родину власників вілли на вулиці Федьковича - отця Михайла Сімовича з дружиною та їхню дочку Марію з зятем доктором Романом Ясеницьким. Такою була українська інтелігенція Буковини, доки її не винищили більшовики...

Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 53 comments