grafvoron1 (grafvoron1) wrote in gr_czernowitz,
grafvoron1
grafvoron1
gr_czernowitz

Чи сповзе монастир на Горече?ЧИ СПОВЗЕ МОНАСТИР НА ГОРЕЧЕ?

 Не знаю чи навіть самі монахи та служителі відомого храму Різдва Пресвятої Богородиці, найдавнішого кам’яного храму у Чернівцях, здогадуються, що така небезпека цілком реальна. З огляду на те, що храм простояв майже 250 років, перспектива втратити його досить сумна і ганебна. Але чому такі прогнози?

А справа, на жаль, не стільки в природних катаклізмах, скільки в людях.  В позаминулому році рішенням міської ради чоловічий монастир «Горече» отримав у користування колишній заказник на Кемпінгу,  чудовий приміський ліс.   Дізнався про це випадково, просто був присутній на сесії. Спитав у депутата: « А чому не було ніяких дебатів. Чи передавати ліс у користування, чи ні?». Той знизав плечима і відповів: «Навіщо сперечатися з церквою? Солідні люди, добрі господарі».

 Ось останнє зауваження про добрих господарів, як не дивно, може стати фатальним для долі пам’ятки архітектури.

 

 

 

 Подекуди монастирі на Буковині розвивають таку бурну господарську діяльність, що іноді видається – це не монастирі, а колгоспи-мільйонери. А живуть в них не ченці, які вирішили відійти від усього земного і присвятити життя молитовному труду,  а герої комуністичної праці, які вирішили взяти як не духовним, так показовою розкішшю, довжелезним мурованим забором з підсвіченням, кованими витребеньками та іншою попсовою мішурою. Так це ж не село, хлопці! Облиште колгоспні замашки. З ким ви змагаєтеся?І така показова розкіш в країні, де стільки бідних, тільки шкодить.

Минуло може років десять з того часу, як скромний храм на пагорбі було й не побачити з лісу, а вже розчищений від лісу госпмайданчик монастиря з безліччю господарських приміщень розширився мало не до Прута.  І розширення це відбувається, зрозуміло, за рахунок площі лісу. А оскільки все це розташоване на припрутському схилі, а наші грунти схильні до зсувних процесів, то... Власне, інформацію про те, що біля Пруту в районі монастиря утворюються тріщини в землі, таки собі мінізсуви, я отримав від природолюбів, які у часи лютневої відлиги, коли земля очистилася від снігу, були вражені швидкістю розширення цих тріщин. Йшлося про зміни рельєфу за кілька діб. Півметрові тріщини ставали метровими і далі.  Звісно, пов’язують це безпосередньо з бурхливою господарською діяльністю монастиря. Лісу, який раніше укріпляв схил – нині немає.

Виїхавши на місце, побачив і вражаючий уяву мур, яким монахи вирішили відгородитися від земної метушні, і помітив, що Прут зараз видно прямо від церкви. Раніше це було неможливо. На жаль, землю нині скриває шар снігу. І тріщини ми побачимо лише навесні. Але хочеться зауважити, що як не екологічна інспекція, то принаймні високі церковні чини повинні мати екологічну свідомість. А якщо не свідомість, то бодай пересвідчитись, що не рубаєш сук, на якому сидиш, було б нормально. Цікаво, що в старі часи монахи садили навколо монастирів фруктові дерева. Тепер зрубають й ті, що були. До речі, помітив в зимовому лісі кілька зрубаних дерев. На якій підставі, хто їх рубає? Тож чи не надто доброго господаря отримав улюблений городянами лісочок?


Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments