Український погляд (chernovstepan) wrote in gr_czernowitz,
Український погляд
chernovstepan
gr_czernowitz

4 жовтня чернівецькому університету виповнюється 138 років

image082

Грамота Франца Йосипа 13 березня 1875 року. Про відкриття чернівецького університету. Текст грамоти українською, читайте  далі.

Указом австрійського імператора Франца-Йосифа від 31 березня 1875 р. було засновано Чернівецький університет, у тому числі й богословський греко-православний факультет - єдиний православний факультет в Австрійській імперії. Буковинський сейм прийняв рішення (12 травня 1875 р.) передати крайову бібліотеку університету, а також фінансувати будівництво університету в сумі 50 тис. флоринтів з крайових коштів. Общинна рада міста передала також 50 тис. флоринтів на будівництво університету.

image084


image080

Ми Франц Йосип 1., Божою милістю імператора Австрії, апостольського короля Венгрії, короля Богемії, Далмації, Хорватії, Словенії, Галіції, Лодамеріїі Іллірії, герцог Австрії, Великого герцога Кракова, Буковини, Верхньої та Нижньої Сілезії; Великий князь Трансільванський, Маркграф Моравії, княжий граф фон Габсбург і Теролії.

Сповнені вітчизняною турботою про наше герцогство Буковини, ми постійно стараємось приумножувати число державних учбових закладів в цьому краю і будемо сприяти їх розвитку.

При цьому ми слухали голос нашого серця і славних традицій нашої династії.

Ще в проекті від регулювання духовного життя Буковини, складаним при зайняті цих земель, проявилась повага нашого уряду про духовне виховання наших підданих.

Ця велика справа розпочата в той час, коли наші великі пращури безсмертної пам’яті покійного Імператора Йосипа П.

Відкриття самих необхідних навчальних закладів, чесно продовжувати наших покійних пращурів та нас самих; нам же бажаю завершити цю трудну справу, відкриття вищої школи.

В 1827 році вірний ландтаг нашого герцогства виразили своє бажання відкрити університет у краї, тоді ми наказали нашому уряду уважно слідити за цією справою.

В цьому краї є всі можливості для відкриття та подальшого розширення університету, саме ця школа була б джерелом великої потреби не тільки для нашого герцогства.

Ми з великою радістю наказали нашому міністру культів та освіти пред’явити рейхастрату проект пропозицій необхідних для відкриття університету у Чернівцях 31 березня цього року.

Ми відкриваємо наш університет на честь нашого Імператора.

Ми потурбувались про відкриття трьох факультетів; телеологічно – православний, юридичний та філософського.

Ми постарались щоб ці факультети були забезпечені викладачами та матеріальними фондами.

Наказуємо; цю нову вищу школу організувати згідно закону, що діє для інших університетів які знаходяться в нашому герцогстві нашого рейхерата; також представити їм усі права та свободу, що ми даємо другим університетам.

Ми надіємось що він стане храмом вищої науки, на благо держави та краю.

Завіряємо нашим підписом та нашою імперською печаткою.

Замок Шенбруне. 30 вересня 1875 року

підпис Франца Йосип

Зберігається в державному архіві чернівецької області


Tags: document, info (інформація), residenz (Резиденція), vul. universitetska (Університетська)
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment