Resnovit (resnovit) wrote in gr_czernowitz,
Resnovit
resnovit
gr_czernowitz

Встигнути за півдня: румунські розписні монастирі Південної Буковини

Originally posted by kamienczanka at Встигнути за півдня: румунські розписні монастирі Південної Буковини
Румунські монастирі
Монастир Сучевіца, Румунія

Це вже з серії "зараз або ніколи": пост до півріччя нашого румунського бліц-крігу. Тут буде навіть не про весь перший день подорожі - день був огого який. Коли в Красноїльську перед нами на дорогу впало дерево, мене вже калатало від нервового сміху. Окремої розповіді заслуговує пошук давно знайомого "Континенталю" в Сучаві серед ночі. Це все - за рамками, бо часу в молодих матусь менше, ніж терплячки у їхніх дітей. Тут буде лише румунська частина - і то з моїм вже опублікованим влітку ще текстом з невеликими доповленнями. Фоти часом робилися просто через вікно автівки, якість тому відповідна.

Румунські монастирі
Коротше: весняний день, Румунія, Карпати, розписні монастирі і дорожній блуд.

Румунські монастирі Путна
Румунське сільце Путну, можливо, було б видно з гір над українським Красноїльськом, якби Карпати зовсім облисіли. Але браконьєри вирубали ще не всі смереки - і щоб побачити Путну, нам в квітні 2014 року довелося зробити солідний гак.

Румунські дороги в карпатах
(Ми приїхали на прикордонний перехід у Красноїльську вранці 28 квітня. За кілька тижнів до того мені казали, що він вже працює. Дорогою дуже дивувалися, бо на КПП вела ведмежа стежка. Український прикордонник мляво подивився наші паспорти, а потім мимохідь поцікавився: а вам, мовляв, куди? Ну як куди, в Румунію.

Не пустив. Бо на румунському КПП не було нікого. Бо офіційне відкриття переходу мало відбутися аж за три дні.
Мінус 3 години на Румунію).

Румунські карпати
Спочатку митниця в Порубному з то працюючим, а то зазбоївшим пішохідним переходом - тут є навіть дьюті-фрі, який пропонує скромну купку парфумів серед гір сигарет і алкоголю. Ще тут чимало жінок, що обвісили себе, як Чапаєв набоями, цигарками - і нахабно заглядають у вікна автівок, прохаючи перевезти через КПП.

сірет стара церква
Далі, вже по той бік кордону, прикордонний Сірет - тут радять купувати «Котнарь», румунську хмільну гордість.
З Сіретом завжди так - залишаєш на потім, сподіваючись як-небудь ближче познайомитися (не з «Котнарем», з двома храмами XIV століття, агов!), Але все ніяк.

Румунія
Румунія затягує з перших же кілометрів, Карпати маячать на горизонті немов морквина перед ослиним носом - і без зупинок проходиться і Сірет, і сусідні Балківці.

Румунські українські села балківці
Тільки й встигаєш помітити перекреслений знак "Bălcăuţi Балківці" і згадати: ага, ще одне із сіл, заселене етнічними українцями. Потім на секунду промайне спогад про графіті на чернівецьких парканах: "Південна Буковина - це Україна". Перше слово старанно забілене фарбою, але все ще читається.

Румунські селяни
Південна Буковина - це якраз Сучавський повіт, і для нелінивого туриста Сучавщина може відкритися чудовою скринею, повною коштовностей, заритою акурат біля рідного кордону.

Румунські монастирі
Ми в курсі, ми вже двічі раділи місцевим скарбам, перебираючи чотками-самоцвітами місцеві розписні монастирі, що давно заслужили собі місце у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Румунські монастирі Путна
У монастирському храмі Путни

Добре, що монастирів багато - вистачить на півдесятка візитів. Менш добре, що майже всі карпатські обителі розташовані в глухих місцях, куди непросто дістатися громадським транспортом. Той, хто приїде сюди автівкою, жодних проблем не матиме - дороги якщо й не відмінні, то досить пристойні, а відстані не критичні. Решті доведеться або засвоювати цей факт власними ногами, або витратитися на таксі. Якщо часу більше ніж грошей, можна ретельно спланувати вилазки з максимальною участю громадського транспорту.

Радівці
Точкою відліку найкраще брати ще одне «наше» місто - Радівці (Редеуць для румунів). Труби його заводів лоскочуть димом небо у підніжжя Карпат і помітні ще від Балківців, але не вірте першому враженню. Місто варте знайомства. Знайомитися можна з помпезним православним катедральним собором, монументальною синагогою, скромним костелом - але краще з усім австро-угорським центром, сьомою водою на киселі від Чернівців, колишньої місцевої метрополії.

Румунські монастирі
З Радівців розбігаються рейсові автобуси по навколишніх селах: є в Сучевіцу (і про неї теж розповімо), є до Вікову-де-Жос, сусіда Путни. Далі все одно доведеться брати таксі. Напрямок підкажуть одразу три вказівника біля різьбленого хреста: до Путни 12 км, до монастиря Путна - 16.

Путна
Всі ці кілометри були попередньо вивчені в гугл-картах - очікувалася карпатська мальовничість і глухомань. З мальовничістю вгадали, а ось глушина - це про інші села, не про Путну. Нові пансіонати, ошатний будинок культури, прапорці Румунії і Євросоюзу на ліхтарях виграшно виглядають на тлі темно-зелених смерек. І акуратні архаїчні будиночки під дранкою, за високими різьбленими воротами. Колись і на нашій Буковині села виглядали схоже, зараз такі релікти минулого залишилися в Красноїльську - не дарма найпівденніша частина цього селища називається Путна.

Путна Румунські монастирі
Але їдуть в Путну не за будиночками, а за одним з найвідоміших монастирів Румунії. Успенська обитель була заснована в 1466 р. господарем Штефаном чел Маре (Стефаном Великим), тут прославлений правитель Молдови й упокоївся.

Румунські монастирі
Могила Стефана Великого (Штефана чел Маре)

Войовнича агресивність і надмірна релігійність часто ходять під руку - згадайте обвішані хрестами машини рекетирів в 1990-х. Так було завжди. Час здатний затягнути жорстокість туманом років, нанизати на народну пам'ять намистини легенд, випинаючи героїзм і ховаючи злочини. Стефан Великий (1429-1504), канонізований в 1992 р, створив сильну провладну вертикаль, жорстоко душив опозицію, відважно дражнив своїх войовничих сусідів, Порту і Річ Посполиту, здобувши 34 перемоги в 36 боях. Зате Молдова в міцних руках невисокого запального господаря була незалежною - а правив князівством він цілих 47 років. І всі ці роки будував, будував, будував монастирі та храми. Легенди приписують йому заснування півсотні святинь - але Путну він любив особливо.

скит у путні
Вона була першою - тут в кам'яній келії ховався від мирської суєти Данило Відлюдник, духовний наставник Стефана. Келія збереглася (вказівники підкажуть, де), дуже нагадує подільські скельні обителі, а від монастиря часів Стефана Великого залишилася тільки Казначейська вежа і плити з кириличними написами в лапідарії - всі інші будови були або перебудовані, або з'явилися пізніше.

Румунські монастирі
Найдавніша румунська дерев'яна церква - саме біля монастиря в Путні.
А ще тихий монах-поліглот у сувенірній крамницчі, отримавши у відповідь на своє "Where are U from?" "Ukraine and Russia", побажав нашим країнам такої ж злагоди, яка є у нашій парі. В крамничці купили будиночок-макет головного храму обителі - в мою колекцію будиночків. Колись матиму ціле казкове місто - і Гриць його розчавить як Кінг-Конг.

Путна
Путна і справді пантеон румунської історії: тут поховано 28 правителів цих земель. З нашою історією монастир пов'язав Тиміш Хмельницький, зять волоського господаря Василе Лупула. Син великого Богдана у 1653 р. увірвався в Путну із загоном козаків, щоб зруйнувати монастир - за престол воював.

Румунські монастирі
Тимош був не єдиним супостатом: Путну намагалися зрівняти з землею Ян Собеський у 1691 р. і російські війська в 1739 р. Нікому не вдалося - і зараз в монастирському музеї можна розглядати шедеври місцевих майстерень. Розглянути сам монастир з навколишніх гір складніше: у монастиря величезні підсобні господарства, багато з них якраз на схилах - вхід туди не ченцям заборонений.

Румунські монастирі
Топорівці пам'ятаєте? :о) В Путні біля монастиря схожий храм стоїть

Румунські монастирі
Путна - єдиний з розписних монастирів Південної Буковини, стіни якого зовсім не зберегли фресок. Хоча вони були: літописець Іон Некульче зазначав, що позолоти було більше, ніж фарб.

Румунські монастирі Сучевіца
За фарбами краще в Сучевіцу, до неї не важко добиратися - всього 17 км від Радівців, ще й стоїть прямо біля дороги. Стоїть і захоплює - і фортечними стінами, і фресками храму.

Сучевіца Румунські монастирі

Румунські монастирі
От якраз фото з вікна автівки - монастир нависає над трасою, не проминете.

Сучевіца Румунські монастирі
За вхід попросять 5 лей, ще 10 піде на дозвіл робити фото, правда, тільки зовні. В самому храмі зараз частково йде реставрація.

Сучевіца Румунські монастирі
Обитель, природно, діюча.

Румунські монастирі
Втомившись вивчати фрески, можна всістися на лавичці і тихо спостерігати за життям монахинь: вони тут давно звикли до туристів і зовсім не звертають на них уваги, займаючись хто куховарство, хто прибиранням, а хто городництвом.

Румунські монастирі
Пейзажі в околицях Сучевіци

Стефан Великий тут не бував - монастир побудували в 1585 р три брата-боярина Могили. Єремія, один з них, заснував не тільки Сучевіцу, але і Могилів-Подільський. Видавець і просвітитель Петро Могила, чиї портрети прикрашають Києво-Могилянську академію, був його родичем.
Через дорогу від обителі - сувенірний ринок з місцевими вишиванками і дрібничками в народному стилі, а якщо сили дозволяють, можна піднятися на гору, що нависає над старими стінами: панорама монастиря на тлі Карпат буде саме такою, якою хочеться - приголомшливо-красивою. Чи вистачить вражень, чи варто вибиратися ще й в сусідні монастирі Арбор і Молдовіца, вирішувати вже вам самим.

Румунські монастирі
Музей у монастирі Молдовіца. Безкоштовний.
В Молдовіцу (Moldovița) ми таки поїхали, нехай день і добігав кінця.

Румунські монастирі
А в Арборі майже були - коли потім заблукали, шукаючи шлях на Сучаву.

Румунські монастирі
Вже десь от-от мала бути Сучава, вже за рогом - але з-за рогу вийшла свиня.

Румунські монастирі
Так ми познайомилися з румунським бездоріжжям (воно там теж є) і автентичним селом Бурла - там всі хати, і навіть пошта, і навіть церква мають шикарні високі брами. Коротше, хто знає, може, Бурла мені просто так сподобалася, а може, побила б за цікавістю навіть Арбор - якби ми в нього таки потрапили.


Румунські монастирі
А, ну так Молдовіца.

Румунські монастирі
Якщо ви пташка, ви туди від Сучевіци потрапите дуже швиденько - бо там близько. Небом. Землею так швидко не вийде: вся дорога до села - страшно кручений серпантин. Змія серед смерек, постійне вау-вау.

Румунські монастирі
Карпати там ще не такі драматичні, як в Брані, Карпати схожі на наші рідні.

Румунські монастирі
Там навіть смаки в народу схожі на вподобання наших гуцулів і буковинців.

Румунські карпати

Румунські монастирі
Тільки все трішечки доглянутіше, дороги значно кращі. вказівників до пам'яток вистачає.

Молдовіца Румунські монастирі
Молдовіца - найзатишніший з усіх монастирів, котрі бачила цього разу.

Румунські монастирі
Бо ж були і інші рази. Ось тут можна почитати, приміром.

Румунські монастирі
Сюди Штефан чел Маре руку для заснування не приклав. Ну, приклав, але, скажімо, дуже опосередковано.

Румунські монастирі
Бо обитель заснував у 1532 р. позашлюбний син Штефана, воєвода Петро Рареш.

Румунські монастирі
Обитель діяла аж поки Буковина не потрапила під Австрію - з 1785 р. почався занепад монастиря. Відновили його вже у 1932 р., в рік 400-річчя.

Румунські монастирі
Фрески стін чудово збереглися - і містять чимало мілітаристичних дрібних радощів. Турки з гарматами, вершники з шаблями, ось місто тримає облогу - цікаво роздивлятися.

Румунські монастирі
Бо, по-перше, це красиво. А по-друге, дуже красиво.

Румунські монастирі
Поруч з монастирем - маленький сувенірний базарчик.

Потім була нічна і святкова Сучава, але це вжєе колись потім, разом з Яссами. Не сьогодні.
Покажу ще кілька дрібниць з дороги:

Румунські монастирі
Сільський музей в старій хаті.

Румунські монастирі
Поруч церква. Дерев'яна. Ніякої бляхи, ондуліну і вагонки.

Румунські монастирі
Монастир поблизу Мартінеї, значно сучасніший. Ніякого ЮНЕСКО, ніяких зовнішніх розписів, бетон бетоном. Але хоча б за формою храм наслідує рідну буковинську традицію. А в нас православні люблять наліпити якийсь псевдо-Новгород і Владімір на подільських ґрунтах.

Румунські монастирі
Та й все. Як маєте шенген, не минайте, з шенгеном пускають без румунських віз. Матиму - поїду ще.
Tags: bukovina, journey report (impressions)
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment